BAIKAL
ICE MARATHON Clean Water Preservation Run

Ekstreemsed ilmaolud sundisid korraldajaid Baikal Ice Marathoni katkestama

JOOKSMINE 12.03.2018
Autor 
Janek Oblikas

Ekstreemsed ilmaolud sundisid korraldajaid Baikal Ice Marathoni katkestama

 

Uudise pilt

Baikal Ice Marathon on üks maailma raskemaid maratone, see nimelt toimub keset talve Baikali jääle rajatud maratonitrassil.  Talvine ilm võib Baikali järve jääl mõjuda hoopis teistmoodi, kui Eesti metsade vahel või linnatänavatel, kuivõrd reaalset tuulevarju ei eksisteeri. 

Baikalil valitsevatele tuultele on kohalike poolt lausa eraldi nimed pandud – Verhovik, Kultuk, Barguzin, Gornaja, Selenga, …

Üks neist tuultest, täpsemalt Verhovik, sundis maratoni korraldajaid võistlust selle toimumisajaloo jooksul seekord ka esmakordselt katkestama. 

Verhovik on kirdetuul, mis saab alguse Ülem-Angara jõeorust ehk Baikali järve põhjatipust.  Verhovik võib talvel liikuda üle terve Baikali ehk jõuda pika järve lõunatipuni välja.  Tuul ei ole tavaliselt väga puhanguline, kuid võib puhuda katkematult mitmeid päevi, mistõttu Verhovik on talvel järvejääl viibivatele inimestele väga ohtlik.

Võistluse korraldajad lähtusid Baikali maratonil ekslikuks osutunud ilmaprognoosidest, mis ennustasid Verhoviku saabumist mõni päev hiljem, kuid tegelikkuses jõudsid külmad kirdetuuled järvejääle maratoni hommikuks.  Kuni 25 meetrit sekundis puhuv tuul oleks suvisel ajal tekitanud kuni viie meetri kõrguseid laineid, kuid talvel tekitas hoopis teistsuguseid probleeme. 

Kui maratoni stardist oli möödunud tund, olid esimesed võistlejad saanud juba külmakahjustusi.  Üks võistlusel osalev Hiina maratoonar toimetati peale esmaabi andmist kohalikku haiglasse. 

 

Peale otsust võistlus katkestada, hakkasid korraldajad võistlejaid rajalt hõljukitega evakueerima.  Selleks hetkeks oli rajal veel 160 võistlejat, kellest osa oli jõudnud poolmaratoni vaheajapunkti.

Korraldajate õigeaegne otsus võistlus katkestada võimaldas vältida suuremaid probleeme, mistõttu ükski võistleja ei saanud raskemaid külmakahjustusi.

Võistluse raames toimunud poolmaratoni võitis Prantsusmaa jooksja Thomas Rison tulemusega 1.53.52.  Naistest olid kiireimad Olga Fesova (Venemaa, 2.56.23) ja Jessica Becchu (Prantsusmaa, 2.56.23).

Maratonirajal oli ka kolm Eesti jooksjat.  Erkki Etverk jõudis poolmaratoni vaheajapunkti tulemusega 1.49.38 – antud ajahetkel oli ta võistlusel teisel kohal. Kristo Kokk läbis 21km tulemusega 2.10.59 ning Vladimir Voloshin tulemusega 2.23.57.